Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
  • EURO 6.54
  • DOLAR 5.80

BİTCOİN nedir? Nasıl yararlanılır?

Sektörümüzde esnaflarımıza kolaylık sağlayıp geleceğin para birimi olması beklenen BİTCOİN’i ve BİTCOİN ödeme sistemlerini araştırırarak Bitcoin / Bitclub network Kripto Para Uzmanı Türkiye Distribütörü Sn Serdar Çelikiz ile yaptığımız röportajda vatandaşlarımızın Bitcoin’e geçiş süreci ve Bitcoin kar oranları hakkında konuştuk. Merhabalar Serdar bey. Öncelikle Bitcoin nedir? ağzınızdan dinleyelim Bitcoine öncelikle örnek vermek gerekirse bunu şu şekilde […]
DÜNYA - 29 Ocak 2018 18:25 A A

Sektörümüzde esnaflarımıza kolaylık sağlayıp geleceğin para birimi olması beklenen BİTCOİN’i ve BİTCOİN ödeme sistemlerini araştırırarak Bitcoin / Bitclub network Kripto Para Uzmanı Türkiye Distribütörü Sn Serdar Çelikiz ile yaptığımız röportajda vatandaşlarımızın Bitcoin’e geçiş süreci ve Bitcoin kar oranları hakkında konuştuk.

Merhabalar Serdar bey. Öncelikle Bitcoin nedir? ağzınızdan dinleyelim

Bitcoine öncelikle örnek vermek gerekirse bunu şu şekilde özetleyebiliriz; Bizim para birimimiz Türk Lirası. Dünya da ise geçerli para birimi Amerikan Dolarıdır. Bitcoin’in özelliği ise dijital olması fakat bu para birimi ile örneğin bugün cebinizde Bitcoininiz varsa bu para ile Amerikaya da gitsek, Afrikaya’da gitsek biz burada bu paramızı borsalarda bozdurabiliyoruz, değerlendirebiliyoruz. Biz bugün dünyanın herhangi bir yerine gittiğimiz zaman Amerikan doları ile rahatlıkla alışveriş yapabiliyoruz. Fakat TL ile gittiğimizde öncelikle döviz bürosuna uğrayıp TL karşılığı o ülkenin para birimini almak zorundayız. Bir nevi takas sistemi yani o yüzden Bitcoin’i bu şekilde değerlendirebiliriz. Yani; dünyada geçerli dijital bir para birimi olarak tanımlayabiliriz.

Peki Bitcoin nasıl üretilir? Bu para nasıl basılır? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin’i bir matbaacılık sistemiyle değerlendirmemek lazım. Bitcoin’in temel anlayışı madencilik zihniyetine dayanır. Para oluşturma işlemine madencilik (mining) denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır. Bu işlemleri yapmak için, sunulan bitcoin yazılımını indirerek donanımları (genellikle ekran kartları) üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren bitcoin ağındaki düğümlere “madenci” denilmektedir. Sistemin ilk bloğunun adı “genesis block” olarak isimlendirilmiştir ve 4 ocak 2009’da üretilmiştir. Bunun gibi bloktaki ilk işlem özel bir işlemdir ve yeni para bloğu oluşturan tarafından başlatılır. Bu, ağa madencilerin katılmaları için bir teşvik sistemidir, bu sayede parayı basacak merkezi bir otoriteye sahip olmayan sisteme, para, istenildiği gibi dağıtık olarak girebilmektedir. Madenciler bu şekilde, hem sisteme yeni bitcoinler üretip sürerek hem de bekleyen işlemleri gerçekleştirme hizmetleri karşılığında sistemden bitcoin alarak kazanç sağlamaktadırlar. Yeni paranın sisteme düzenli olarak eklenmesi altın madencilerinin altın bularak dolaşıma sokmalarına benzetilmektedir, madencilik ismi de buradan gelmektedir. Mevcut süreçte madenciler, her yıl dolaşıma girecek olan bitcoin miktarını azalan ve öngörülebilir bir oranla üretmeye devam etmektedirler. Sistemde, toplamda 21 milyon bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar üretim devam edecektir, ardından üretim süreci duracak ve madenciler sadece işlem masrafları üzerinden desteklenmeye devam edilecektir.

İnsanların Bitcoine olan merak ve bu merakın getirdiği tedirginlik için neler söylemek istersiniz?

Öncelikle insanlar parayı cebinde tutmaya alışmışlar. Bu şekilde Altın ve benzeri para birimlerini ceplerinde yastık altlarında yada bankalarda tutarak bir takım ihtiyaçlarını bu şekilde karşılamaya alışmışlar. Bitcoin ise bu alışkanlıklarımızın biraz dışında bu yüzden merak ve tedirginliklerini anlıyorum insanların. 1949 Yılında bir bankacı eşiyle bir restoranta gitti ve cüzdanı evde unutunca restoran da hesabi eşine ödeterek insanların önünde küçük düştü. Bu olay sonrasında o bankacı lokantadan ayrılınca, ‘‘bu asla bir daha olmayacak’’ diye yemin etti. Bir yıl sonra, bankacı aynı restorana geri döndü. Yemekten sonra hesabı istedi. Hesap faturası geldiğinde, bir kart uzattı, avukatıyla beraber olduğunu, imza atacağını ve yemek bedelini de daha sonra ödeyeceğini söyledi. Lokanta işletmecisi, bankacının önerisine sıcak baktı ve kredi kartı ile ödeme şekli böyle oluştu. Bugün ise geldiğimiz noktada herkesin kredi kartı var. Dijital para biçimine geçilen ilk nokta orasıdır. 25-30 Yıl önce kredi kartına sıcak bakmayan firma ve esnaflar bugün pos makinasını bulundurmak zorundalar. Şimdi ise Bitcoin de buna benzer bir gelişim gösteriyor. Yakın bir zamana kadar bitcoin ile ödeme biçimleri hayatımıza girecek.

Bitcoin yaygınlaşacak diyorsunuz?

Kesinlikle. Açık ve net bir şekilde belirtmek istiyorum ki bundan 2 yıl sonra her yerde Bitcoin bazlı ödeme sistemi ve aynı şekilde herkesin şahsi Bitcoin hesap cüzdanı olacak. İnsanlar şu anda Bitcoin’e güvenmiyor. Şu anda manipüle edilen bir sistem. Bugün çıkıyor devlet bakanları Bitcoin için olumsuz yorum yapıyorlar. Fakat ben o açıklama yapan bakanların bile Bitcoin sistemini tam olarak bilmediklerini düşünüyorum. Ön yargı ile yaklaşılıyor. Tüm bunlara rağmen Bitcoin öyle bir algoritma üzerine kurulu ki bunlar çok normal. Bu açıklamaların kasıtlı olarak yapıldığını düşünüyorum. Bir para da güven esastır.

Güven demişken Bitcoin’e neden güvenmeliyiz?

Her iş güven üzerine kuruludur. Borsa da dahil. Bitcon’de güven esastır. Örnek veriyorum cebimizde bir miktar paramız var. 15 Temmuz darbesini hatırlayalım. O darbenin ucu açıktı, gerçekleşebilirdi. O darbe gerçekleşseydi bizim bankada milyonlarca TL’miz olsaydı bu paranın garantisi varmıydı? Herşey olabilirdi. Geçmiş dönemde İmarbankasının ve Bank Asya’nın başına gelenler malum. Onun dışında yakın komşu ülkemiz Suriye’den örnek vermek gerekirse savaş döneminde oranın resmi para biriminin bizim TL’mizin çok altına indiğini görüyoruz. Paranın garantisi olmaz ülke gündem ve gidişatları o ülkenin para birimini batırabilir veya çıkartabilir. Ama altın farklı Altın dünyanın her yerinde değerli. Her ne kadar Amerika altın karşılığı para bastırmayı reddetse de şu an sınırsız bir şekilde para basma hakkına sahip. Hatta iddia ediyorum Amerika şu anda ne kadar para bastığını kendisi de bilmiyor. Türkiye ise şu anda ekonomik olarak ilerleme kaydeden bir ülke. Son 10 – 15 yılda istikrarlı bir yükseliş var. Bunun da temeli ekonomiye dayanıyor. İnsanlar Bitcoin’e neden güvenmelidir ? Bitcoin geleceğin para biçimidir. İşin can alıcı noktası burası. Bu paranın özelliği dijital bir para biçimi olması. İşin en zor kısmı da burası zaten. Dijital olan bir şeyi somutlaştırarak anlatmaya çalışıyoruz. Sizin bugün 1 milyon dolarınız evinizde yastık altındaysa hırsızlıktan tutunda her türlü doğal afetle yok olma tehlikesiyle karşı karşıyasınız. Bankaya yatırdığınız zamanda az önce yukarıda anlattığım riskleri konuştuk. Burada Bitcoin’e güvenmemizin nedeni ise; dünyada 205 tane ülke var. Bu 205 tane ülkede bir tane vatandaş olsun. Bu vatandaşların ne kimliği ne fotoğrafı hiçbir şeyi belli değil. Bu vatandaşlardan biri Bitcoin’e dur demek istiyor. O kişinin Bitcoin’e dur diyebilmesi için bu 205 kişiyi tespit edip (tabi bu 205 kişi yüzbinlerce kişinin temsili anlatımıdır) tespit ettikten sonrada o kişilerde ki güvenlik için oluşturulan block anahtar zincir kelimeleri alıp bunlardan hepsi o kelimeleri eksiksiksiz söylemeli ölmemesi yada yanlış bir kelime söylememesi gerekli. Dikkatinizi çekmek istiyorum Hiçbir devlete veya herhangi bir kuruma bağlı değil bu sistem. Bunun adına block ağ sistemi diyoruz. Yani; Bir hacker gelecek diyecek ki ben bu 205 kişiyi bulacağım. Bunların anahtar kelimelerini söyleyeceğim. O zaman bu block çözülür ve bu sistem biter. Hiçbir devletin Bitcoin’i engelleyememesinin sebebi budur. Ben sadece 205 ülke olduğu için buradan örnek verdim. Fakat Bitcoin sisteminde kayıtlı milyonlarca makine var. Biz kendi Bitcoin cüzdanımıza girdiğimizde orada 32 haneli kripto şifreleme sistemimiz mevcut. Bu kodu İban numaramız gibi düşünelim. Şu anda tüm dünyada ki bilgisayarları topladığımız zaman onların içinde atıyorum; büyük A küçük b ve rakamlardan oluşan karışık kodlar vardır. Dünya üzerinde ki bilgisayarlar bir araya gelse o kripto şifreleri çözmesi 7 yıla denk geliyor.

Örnek verecek olursak bugün bir bankanın güvenlik duvarı 240 bitle yani dünya üzerindeki en güvenilir sistem ile korunmaktadır. Bir hacker bu koruma duvarını aştığı zaman o bankanın hesaplarına girerek istediğini yapar. Fakat eğer biri Bitcoin’i hacklemek istiyorsa yapması gerekenler; öncelikle 3 aşamalı bir duvar vardır. Daha onu geçebilen olmadı. Burayı geçse bile az önce size bahsettiğim 7 yıla denk gelen dünya üzerindeki bilgisayarların şifreleme yöntemlerini koruyan milyon dolarlık makinalar var. Bitcoin giriş sisteminin özelliği hiçbir işlemin geri alınmaması yani Bitcoin’e giriş yapıldığında yüzbinlerce makinanın onayını alması gerekmektedir. 3 aşamalı güvenlik sisteminin yanı sıra bir şifrenin kırılması matematiksel olarak 7 yıla denk geliyorsa, bir çok aşamadan oluşan şifreleme sisteminin kırılması 7 çarpı yüzbinlerce yıla eşittir ve burada hackleyen kişi hatasız olmak zorundadır çünkü en ufak bir hatası sistemin otomatik bir şekilde kitlenmesini sağlayacak.

Bir Banka’dan çok daha güvenli yani ?

Kesinlikle öyle. Çünkü banka sistemi 240 bit ile korunmaktadır. Şu anda NASA’da kullanılan bilgisayarlar 3 K sistemiyle yani; Quantum fiziğine eş değer bilgisayarlar ve %10 kapasitede kullanılmaktadır. Bir ev büyüklüğünde bilgisayarlar düşünün ki az önce bahsettiğim 205 ülkede ki 205 kişinin tespiti için 4K ve Full Hd bilgisayarlara ihtiyaç duyulmaktadır. Şu anki hesaplamalara göre 2150 yılından önce dünyaya böyle bir bilgisayarın gelmesi mümkün gözükmüyor.

Peki Bitcoin’in üretimi ne zamana kadar devam edecek?

2140 Yılına kadar devam edecek. Toplamda 21 milyon adet Bitcoin’i 2140 yılında ulaşılacak. Şimdi ise çıkıyor birileri olumsuz yönde açıklamalar yapıyor. Bunlar da çok normal. Çünkü Paranın evrensel bir gücü vardır. Bu kapsamda her ülke bu gücü elde etmek için uğraşıyor. Bitcoin ise herhangi bir devlete ve kuruma bağımlı olmadığından ve geleceğin parası olacağını anlayan ülkeler tarafından bu sistem manipüle edilmeye çalışıyor. Ülkeler; değerini düşürüp bunu borsada toplayarak ileride bu para biçimiyle süper güç olarak dünya üzerinde bir güç elde etmeye çalışacaklar. Bu çok normal. Bende bugün bir ülkenin Başbakanı, Cumhurbaşkanı olsam bende aynı açıklamayı yaparım.

Peki bu devletler isteseler Bitcoin’in önüne geçemezlermi?

Zaten olumsuz yönde açıklama yapmalarının sebebi bu. CİA, FBI saldırdı ve bir sonuç alamadı. Hatta Rusya’da Black diye bir grup hacker vardır dünyanın en iyi hackerlarından oluşur. Bitcoin tarafından tüm bu güçlere meydan okunarak siz bu sistemi hackleyin 1 milyon Bitcoin’in sahibi olacaksınız dendi bunların karşılığında aralıksız olarak bu sistemi hacklemek için çalıştılar. Fakat başarılı olamadılar. Bitcoin ise kendini ispat ederek sürekli olarak büyümesine devam etti. Benim Bitcoin yatırımcılarına tavsiyem hiçbir şekilde basından medyadan oradan buradan duyduğumuz haber ve açıklamalarla Bitcoin’e olumsuz açıdan bakmasınlar. Kendi araştırmalarıyla bu işin ucundan nasıl tutabiliriz diye çalışsınlar. Çünkü 2-3 yıl sonra bugün olumsuz açıklama yapan devletler çıkıp Bitcoin’i kabul ettikleri ve Bitcoin muhteşem bir değer kazandığı zaman pişmanlık duymasınlar.

Kısaca örnek vermek gerekirsek; bir topu havuzda ne kadar çok dibe bastırmaya çalışırsak o kadar hızlı bir şekilde su yüzüne çıkar. Bitcoin de tam olarak bu şekilde çıkışını sürdürmeye devam edecektir. Bitcoin 2009 Yılından bu yana Satoshi Nakamoto tarafından Genesis (yaratılış) ilk blok açılıp tuşuna basmasıyla hep bu şekilde çıkışını sürdürdü. Çıkıyor düşüyor sonra daha hızlı bir çıkış yakalıyor.

2016 Ocak ayında Türkiye’de Bitcoin’in değeri 1000 TL’di. Yani 2009 yılından bu yana 55 katı artmıştır. Şu anda ortalama bu sistemi kullanan 100 milyon insan var. Zaman her şeyin ispatıdır. Biz geçtiğimiz yıl insanlara Bitcoin’in 10.000 dolar olacağını söylediğimiz zaman insanlar bizimle dalga geçtiler. Şimdi onların hepsi arıyorlar bizi. Ben çok net bir şey söyliyeyim; 2020 yılbaşında Bitcoin en az 250 bin $ olacak. Çünkü Bitcoin daha yolun başında ve emekleme aşamasında.

Son olarak esnaflar neden Bitcoin’i kullanmalı ve bu işin içine nasıl girebilirler?

Küçük yada büyük esnaf gözetmeksizin, Bitcoin ile yapılan alışverişlerde esnafların malını sattıkları sonrası kazandıkları bitcoinlerden ilerleyen dönemlerde daha yüksek karlar elde edeceklerdir. Bugün dünyada Visa ve Mastercard’ın değeri 1.2 milyar dolar. Esnaflarımızda Bitcoin pos cihazları temin edebilir ve ödemeleri bu şekilde kabul edebilirler ki bunun örnekleri dünyada var. Alışveriş yapıldıktan sonra ürünün tutarını o günün şartlarında ki Bitcoin değeri üzerinden esnaflar gönül rahatlığıyla alışveriş karşılığında ücretlerini temin edebilir, ne kadar geç bozdururlarsa da Bitcoinleri üzerinden para da kazanabilirler. Bu pos cihazları da Bitclub ile yapılan anlaşmalar karşılığında esnaflara verilmektedir. Bende Bitclup kapsamında bir çok firma ile bu konuda anlaşmalar yaptım. O firmalarda yaptıkları basın açıklamalarıyla Bitcoin ile ödeme aldıklarını duyurdular. Ben tüm firmaları daha çok kazanmak için Bitcoin’e davet ediyorum.

Peki Serdar bey yaptığınız açıklamalardan dolayı teşekkür ediyoruz. İlerleyen zaman dilimlerinde de Bitcoin ile ilgili sorularımız olursa sizinle iletişime geçeriz.

Ben teşekkür ederim yayınızda böylesine önemli bir konuya değindiğiniz için. İyi çalışmalar diliyorum.

DÜNYA - 18:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.