29° Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.59
  • DOLAR 5.80

Yeni Yıla Ağaç Keserek Değil, Fidan Dikerek Girelim

    Yılbaşıyla özdeşleşen çam ağaçlarının kaçak kesimini ve satışını engellemek ve bu konudaki duyarlılığı arttırmak için harekete geçen Orman ve Su işleri Bakanlığı, Orman İşletme Müdürlükleri aracılığıyla ücretsiz fidan dağıtımı gerçekleştirdi. Bu etkinliklerden biri de Malatya Park AVM önünde, Malatya Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapıldı.   Orman ve Su işleri Bakanlığı tarafından desteklenen ve […]
Genel - 30 Aralık 2017 19:29 A A

 

 

Yılbaşıyla özdeşleşen çam ağaçlarının kaçak kesimini ve satışını engellemek ve bu konudaki duyarlılığı arttırmak için harekete geçen Orman ve Su işleri Bakanlığı, Orman İşletme Müdürlükleri aracılığıyla ücretsiz fidan dağıtımı gerçekleştirdi. Bu etkinliklerden biri de Malatya Park AVM önünde, Malatya Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapıldı.

 

Orman ve Su işleri Bakanlığı tarafından desteklenen ve Malatya Orman İşletme Müdürlüğü, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve Malatya Park AVM’nin katkılarıyla Malatya Park önünde vatandaşlara ücretsiz çam fidanları dağıtıldı. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği “Yeni Yıla Ağaç Keserek Değil, Fidan Dikerek Girelim” sloganıyla düzenlenen dağıtım töreninde bir konuşma yapan Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı, kaçak kesim ve satışa dikkat çekerek şunları söyledi: “Maalesef ülkemizde her yılbaşında binlerce körpe fidan çıkarcılar tarafından kesilerek satılmakta ve bazı vatandaşlarımız da bu fidanları satın alarak süsleyip evlerinde ağırlıyor, birkaç gün sonra da çöpe atıyor. İşte bu yüzden de her yıl binlerce fidanımız bilinçsizce heba olup gidiyor.”

“Fidanlar, Küresel Isınmayla Mücadelede Etkin Bir Neferdir”

Ağaçların küresel ısınmayla mücadele etkin bir rol oynadığının altını çizen Kalaylı, “Yağış azlığından dolayı barajlarımızın rezervleri her geçen gün azalmaktadır. Tüm dünyada kabul gören bir anlayışa göre küresel ısınma ile mücadelenin en etkin yöntemi ağaçlandırma çalışmaları ile orman alanlarının arttırılmasıdır. Dolayısıyla dikilen her fidan, bu mücadelede bir nefer vazifesi görmektedir. Bu durumun bilincinde olan Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, bir yandan erozyonla mücadele ederken, bir yandan da her yıl yüz milyonlarca fidanı toprakla buluşturarak, ülkemizin orman alanlarını arttırmaya devam etmektedir. Bakanlığımız, bu yıl bir farkındalık oluşturabilmek için ücretsiz fidan dağıtımının startını vermiştir. Ülke genelinde tüm illerimizde yürütülen “Yeni Yıla Ağaç Keserek Değil, Fidan Dikerek Girelim” sloganıyla başlatılan bu kampanya kapsamında bugün hemşehrilerimize ücretsiz fidan dağıtımını gerçekleştireceğiz. Vatandaşlarımızdan ricamız, aldıkları fidanları en kısa zamanda toprakla buluşturmalarıdır. Bu vesile ile katılımlarından dolayı değerli hemşehrilerimize ve basın mensuplarrına teşekkür ediyorum” dedi.

 

Malatya Park AVM önünde gerçekleştirilen etkinlik boyunca, katılımcılara ücretsiz olarak bin 500 adet karaçam, sedir, mavi servi dağıtımı yapıldı.

 

Ücretsiz fidanlardan alan Hurihan Altaca isimli vatandaş da, rahmetli eşinin mezarına dikmek üzere ağaç almak için fidanlığa giderken etkinliğe denk geldiğini belirterek, Orman Muhafaza Memuru Uğur Alıcı’nın elinden aldığı çam fidanları için Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı ve Bakanlığa teşekkürlerini iletti.

 

Haber: Mehmet KAMIŞ / MALATYA

Genel - 19:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.